Asortyment usług
 
Porady Michelin
 
Dobór opon
 
Tabele
 
Jakość usług
 
Wirtualny warsztat
 
wyważarka hunter


 


Funkcja opony

Obecnie, stopień doskonałości opon i samochodów jest bardzo wysoki. Kierowcy mają tendencje do zapominania, że opona jest jedynym punktem styku samochodu z podłożem i z tego powodu powinna zapewniać pewną liczbę następujących funkcji prowadzić, przenosić, amortyzować, jechać, przekazywać, trwać.
Prowadzić
Opona prowadzi samochód Dokładnie, niezależnie od stanu podłoża i warunków pogodowych. Stabilność trajektorii samochodu zależy od przyczepności kierunkowej opony. Opona powinna wytrzymywać obciążenia poprzeczne bez znoszenia z trajektorii. Każdy samochód ma zazwyczaj swoje własne ciśnienie napełnienia opon na każdej osi. Stosowanie się do różnic ciśnienia pomiędzy przodem i tyłem gwarantuje stabilność idealnej trajektorii.
Przenosić
Opona niesie samochód na postoju i w czasie jazdy i musi wytrzymywać przenoszenie znacznych obciążeń w czasie przyspieszania i hamowania. Opona samochodu przenosi ponad 50-krotny ciężar samochodu.


Amortyzować
Opona pochłania przeszkodę i amortyzuje nierówności drogi zapewniając komfort kierowcy i pasażerów, jak również trwałość pojazdu. Główną cechą opony jest jej duża giętkość, szczególnie w kierunku pionowym. Duża sprężystość powietrza zawartego w oponie pozwala jej na przyjmowanie odkształceń spowodowanych przez przeszkody i nierówności podłoża. Właściwe ciśnienie pozwala uzyskać dobry poziom komfortu zachowując dobrą zdolność prowadzenia.
Jechać
Opona jedzie bardziej równomiernie, bardziej pewnie, z mniejszym oporem w czasie jazdy dla większej przyjemności prowadzenia i kontrolowanego zużycia paliwa.Przekazywać
Opona przekazuje obciążenia : moc użytkowa silnika, obciążenia hamowania. Jakość kilku centymetrów kwadratowych w styku z podłożem warunkuje poziom przenoszenia obciążeń.Trwać
Opona trwa to znaczy utrzymuje na najwyższym poziomie swoją jakość w trakcie milionów obrotów kół. Zużycie koła zależy od warunków użytkowych (obciążenie, szybkość, stan nawierzchni, stan pojazdu, styl jazdy…) lecz przede wszystkim od jakości styku z podłożem. Ciśnienie odgrywa więc rolę najważniejszą. Zależy od niego : - rozmiar i kształt powierzchni styku, - rozkład sił w różnych punktach opony w styku z podłożem.


Te 6 funkcji gwarantuje bezpieczeństwo, komfort, oszczędność. Są one zapewnione w czasie całego okresu życia opony, lecz pewne środki ostrożności muszą być przedsięwzięte przez użytkownika. Opona potrzebuje powietrza aby funkcjonować i trwać. Należy więc regularnie kontrolować ciśnienie. W rzeczywistości, opona traci swoje cenne powietrze cząsteczka po cząsteczce z powodu naturalnej porowatości kauczuku, do której dodają się często przyczyny przypadkowe, takie jak wentyl, lub felga, które nie są już całkiem szczelne, niewielkie zadrapania opony... Ciśnienie warunkuje wszystkie funkcje opony: funkcje bezpieczeństwa, oszczędności, przyjemności, a złe ciśnienie obniża te osiągi. Mała regularna kontrola pozwala na uniknięcie kłopotów
[ powrót ]
 
 
 
Strona Główna | O firmie | Konatkt